Leczenie chrapania NightLase

W populacji pacjentów po 60 roku życia chrapanie dotyczy już około 60% mężczyzn i 40% kobiet.

Niewielu z nich wie, że ta dolegliwość może mieć wpływ także na ich zdrowie i ogólne samopoczucie w ciągu dnia. Chrapanie zakłóca normalny sen osoby chrapiącej oraz obniża natlenienie organizmu. Przez to odpoczynek nocny staje się nieefektywny.

Oprócz niewłaściwej budowy czy utraty sprężystości struktur gardła na powstanie tej dolegliwości mogą mieć wpływ także otyłość, spożywanie przed snem dużych posiłków bądź picie alkoholu czy palenie papierosów.

Zabieg trwa 20 minut i jest w całości zabiegiem nie inwazyjnym. Najpierw mierzy się pacjenta specjalnym urządzeniem, aby określić poziom jego chrapania. Aparat nazywa się Polisomnografik (PSG).

Według szacunków WHO jedna na osiem osób chrapie. Prawie połowa osób dorosłych chrapie przynajmniej sporadycznie. Powszechnie uważa się, że częściej chrapią mężczyźni ale okazuje się, że od około 50 roku życia kobiety mogą chrapać podobnie często. Chrapanie uważane jest za objaw wstydliwy przez większość osób chrapiących. Szczególnie mocno objaw ten krępuje chrapiące kobiety, gdyż kojarzony jest z cechą męską.

Nie leczone chrapanie może stopniowo przekształcić się w przewlekły i niebezpieczny proces chorobowy prowadzący niejednokrotnie do występowania bezdechów sennych, a w ciągu dnia do przewlekłego uczucia niewyspania, zaburzeń koncentracji, rozwoju chorób układu krążenia, osłabienia libido i depresji.

Dlatego każdy chrapiący powinien zgłosić się do lekarza specjalisty w celu rozpoznania przyczyny chrapania, wykluczenia współistnienia poważnych zaburzeń oddychania w czasie snu oraz zaproponowania postępowania, redukującego chrapanie.

Chrapanie to nie tylko problem osób cierpiących na tę dolegliwość ale również ich partnerów. Większość chrapiących musi się przenosić na noc do innego pokoju, by nie przeszkadzać partnerom. Przez tę dolegliwość małżeństwa często śpią w osobnych łóżkach.

Obiektywne badania medyczne potwierdzają jednak iż tylko zabiegowe leczenie chrapania jest skuteczne. Skuteczność prawidłowo prowadzonego leczenia zabiegowego jest bardzo wysoka i wynosi około 90%.

Istnieje co najmniej kilka metod zabiegowego leczenia chrapania ich skuteczność jest porównywalna niemniej współczesna medycyna dąży do tego aby moc zaoferować pacjentom jak najmniej inwazyjne rozwiązania nie wyłączając ich z codziennych aktywności.

Do tej pory nie wynaleziono preparatów, które likwidują tę dolegliwość.

Chrapanie jest objawem zespołu zaburzeń oddychania w czasie snu. To rodzaj zjawiska akustycznego, które wynika z drgań wiotkich części gardła - przede wszystkim podniebienia miękkiego oraz języczka.

Podczas snu dochodzi do rozluźnienia mięśni podniebienia i szyi, co prowadzi do otwarcia ust, zapadnięcia się języka i ograniczenia przestrzeni dla wciąganego do płuc powietrza. Powietrze w tym zwężonym miejscu wiruje, porusza wiotkimi strukturami gardła i wywołuje dźwięk chrapania.

Szczególnie łatwo narażone są na ten scenariusz osoby z przerośniętym języczkiem, wydłużonym podniebieniem miękkim oraz powiększonymi migdałkami podniebiennymi. Posiadanie drobnej żuchwy, a także zapasu tkanki tłuszczowej odłożonego na podbródku również sprzyja występowaniu chrapania.

Wszystkie przyczyny upośledzonej drożności nosa, takie jak skrzywienie przegrody nosa, zapalenia zatok przynosowych, alergiczne nieżyty nosa czy przerost małżowin nosowych lub migdałka gardłowego, są także ważnymi przyczynami chrapania. Niedrożność nosa powoduje bowiem nieprawidłowe oddychanie przez usta i wyzwala ruch drgający podniebienia i języczka.

Nie bez znaczenia pozostaje również wiek chrapiącego - im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń oddychania w czasie snu związane z utratą sprężystości struktur gardła.

Procedura laserowego leczenia chrapania metodą NightLase przy użyciu lasera Erb-Yag jest bezpieczną i efektywną metodą znaczącej redukcji chrapania i bezdechu sródsennego.

Jako nieinwazyjna metoda nie wymagająca specjalnego przygotowania pacjenta ani pooperacyjnej terapii jest dobrze tolerowana przez pacjentów mimo braku znieczulenia. Ponieważ nie wymaga warunków sterylnych może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Dzięki temu, iż jest szybka i łatwa w przeprowadzeniu może być wykonywana jako procedura lunchowa pozwalająca pacjentowi natychmiast po zabiegu powrócić do jego zajęć. Ze względu na niski koszt i dużą skuteczność gwarantuje wysoką satysfakcje pacjentów

Badania prowadzone prze Fotone i niezależnych badaczy wykazały, iż zabieg redukuje chrapanie i zmniejsza nasilenie bezdechu sródsennego u pacjentów z tym schorzeniem.

Pomimo, iż w obiektywnych badaniach polisomnograficznych u monitorowanych pacjentów stwierdzano zmniejszenie liczby incydentów chrapania w trakcie snu wraz ze skróceniem ich czasu i intensywności zauważono że efekty leczenia w dużym stopniu są indywidualnie zmienne.