Periodontologia

Głównym schorzeniem przyzębia to PARODONTOZA.

Dzięki ogromnemu postępowi w leczeniu chorób przyzębia możemy stwierdzić że dzisiaj jest możliwe SKUTECZNE WYLECZENIE PARODONTOZY I ZACHOWANIE ZĘBÓW NA WIELE LAT!

Dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej.

Parodontoza powstaje w wyniku przewlekłego procesu zapalnego wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze ,które podstępnie atakują okolicę zetknięcia się dziąseł z zębami a nieleczona w efekcie prowadzi do ich stopniowej utraty. Płytka nazębna (inaczej osad) zawiera florę bakteryjną i resztki pokarmu ,która nie usuwana regularnie szybko zmienia się w kamień nazębny. Początkowo kamień twardnieje przy krawędzi dziąsła a potem „schodzi” pod dziąsłowo w kierunku korzenia, doprowadzając do zaczerwienienia, obrzęku, bólu a w trakcie szczotkowania do ich krwawień.

Bez zastosowania odpowiedniej profilaktyki lub leczenia może dojść do uszkodzenia aparatu mocującego zęba w kości, którego objawem jest odsłonięcie szyjek zęba a w ostatnim etapie do jego utraty.

W naszym gabinecie zatrudniamy lekarza specjalistę periodontolog. W przypadku leczenia przyzębia niezbędna jest konsultacja u lekarza periodontologa.

Co przeciwdziała parodontozie?

1. Codzienna higiena jamy ustnej tj. regularne mycie zębów, płukanie jamy ustnej, niestety nie pozwala nam całkowicie zapobiec powstawaniu złogów kamienia. Dlatego niezbędna jest przynajmniej 1-2 razy do roku wizyta kontrolna u dentysty, gdzie w razie potrzeby zostaną profesjonalnie usunięte złogi kamienia, przeprowadzony instruktarz higieny j.ustnej. leczenie ubytków próchniczych, leczenie protetyczne.

Należy pamięta że parodontoza jest choroba nie tylko osób starszych, pojawia się również w przedziale wiekowym 30-50 lat.

2. Masowanie dziąseł kilka 2-3 razy dziennie

Czystym palcem lub gumowym stymulatorem osadzonym na szczoteczce do zęba „naciągamy” dziąsło na ząb.

3. Stosowanie irygatora

Przez odpowiednio zbudowaną szczoteczkę przepływa pod niewielkim ciśnieniem woda, która ułatwia czyszczenie przestrzeni między zębowych i kieszonek dziąsłowych co zapobiega powstawaniu płytki nazębnej.

Jaka jest przyczyna parodontozy?

Najważniejsza przyczyna chorób przyzębia jest niedostateczna higiena jamy ustnej.

Poza tym:

 • Czynniki genetyczne i choroby tj. cukrzyca, AIDS
 • Palenie papierosów
 • Źle dopasowane protezy
 • Ubytki próchnicze
 • Wady zgryzu
 • Źle założone wypełnienia
 • Zaburzenia hormonalne
 • Ciąża
 • Przyjmowanie leków tj. przeciwpadaczkowych, immunosupresyjnych, przeciw nadciśnieniu tętniczemu, białaczkom, miejscowym uczuleniom

Metody leczenia chorób przyzębia i parodontozy?

 1. W początkowym etapie stanu zapalnego dziąsła wymagane jest od nas użycie miękkiej szczoteczki, aby go w najmniejszym stopniu drażnić.
 2. Stosowanie płukanek przeciwzapalnych i ściągających
 3. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia ozębnej i więzadeł przyzębia oraz kości wyrostka zębodołowego leczenia powinno być kontynuowane u specjalisty periodontologa który na podstawie zdjęcia RVG przylegającego oraz zdjęcia panoramicznego podejmuje właściwy protokół postępowania.

Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu nasiękowym. Po dostaniu się do powierzchni korzenia poprzez kiretaż otwarty lub zamknięty zostaje usunięta zmieniona procesem zapalnym tkanka cementu korzenia i ozębnej. Następnie po przepłukaniu oczyszczonej powierzchni korzenia zabezpieczamy czyste pole operacyjne lub nanosimy preparat np. emdogain który stymuluje odtworzenie tkanek przyzębia.

Efekty:

TwinLight - zabiegi PERIO

Leczenie periodontologiczne TwinLight? TPT jest minimalnie inwazyjną formą leczenia chorób przyzębia wykorzystującą dwie najlepsze długości fali laserowej stosowane w stomatologii. Zastosowanie technologii TwinLight? umożliwia zoptymalizowane leczenie chorób przyzębia. Procedura zabiegowa stwarza najkorzystniejsze warunki dla gojenia się zmian przyzębia poprzez usuwanie zmienionego chorobowo nabłonka wyściełającego kieszonkę przyzębną, usuwanie kamienia z powierzchni korzeni oraz zamknięcie kieszonki stabilnym skrzepem włóknikowym. Leczenie zmian metodą TPT pozwala dentystom na skuteczne leczenie zarówno umiarkowanych, jak i ciężkich chorób przyzębia, bez konieczności stosowania skalpela i szwów.